EU: zůstat, nic lepšího teď nemáme

Dostal jsem řadu dotazů na to, zda zůstat nebo vystoupit z Evropské unie. Na začátek prostá čísla, podívejme se na to, kam směřoval vývoz našich firem a podniků za rok 2017:

EU: 83,9 %
Kanada a USA: 5 %
Rusko: 1,9 %
Čína: 1,3 %

Pokud dojde k omezení našeho obchodu s EU, nebudeme se mít líp. Unie nabízí volný pohyb zboží, osob, služeb a kapitálu. To je důvod, proč ji potřebujeme, nic lepšího pro náš obchod a podnikání teď totiž není. Jsem člověk, který si pamatuje martýrium s výjezdními doložkami a věřte mi, že tohle už bych nikdy nechtěl zažít. Svoboda pohybu po Evropě je bezva.

Zároveň – asi jako mnoho z vás – mě vytáčí nejrůznější nesmysly, kterým se „ouřadové“ v Bruselu věnují. Třeba tomu, co je a co není pomazánkové máslo a jak se to musí nebo nesmí na každém trhu jmenovat. Občas mám dojem, že budeme všichni jíst „eurovečeře“ s nařízenou „eurochutí“… Ale Unii potřebujeme a musíme v ní být slyšet. Jen tak totiž dosáhneme toho, aby Brusel řešil skutečné problémy, tedy migrační krizi! Nikoli aby se staral o to, jestli je Božkov rum. Tedy pardon: R.U.M.